سوالات متداول

معمولا اکثر رانندگان علاقه‌مند به خودرو تمایل دارند که خودرو خود را از نظر ظاهر و موتوری تقویت کنند که قشر جوان کشورمان نیز به این زمینه بسیار پر علاقه نشان می دهند. این قشر معمولاً مبلغ زیادی را هزینه اتومبیل خود می کنند از خرید رینگ و تایر گرفته تا شمع حرفه‌ای ، فیلتر هوای Race ، استرس بار ، هدرز ، مکمل سوخت، کمک فنرهای حرفه ای و... و ممکن است در برخی موارد پا را فراتر گذاشته و به تقویت تجهیزات اصلی خودرو نظیر گیربکس، حجم سیلندرها، سرسیلندر، میل سوپاپ‌ها، دیفرانسیل ، باتری ، سوزن های انژکتور و....... بپردازند.

تنظیم و اصلاحاً تیونینگ خودروهای قدیمی و کاربراتوری به علت عدم وجود واحد پردازش مرکزی خودرو یا همان ECU، به راحتی امکان پذیر است زیرا می‌توان با تنظیم کاربراتور، مقدار ورود سوخت و هوا را کنترل کرد و در نهایت به ماکزیمم توان مورد نظر رسید.

در خودروهای امروزی مقادیر پاشش سوخت و حتی زاویه شروع پاشش سوخت به کمک ECU و سنسورهای مختلف نظیر سنسور اکسیژن، کنترل و تعیین می شوند. این مجموعه به صورت برنامه ریزی شده بر اساس نقشه‌ها و الگوریتم های تعریف شده و با دریافت اطلاعات از سنسورهای مختلف, پارامترهای مهمی مانند میزان و زمان و نحوه تزریق سوخت , زمان جرقه زنی شمع ها , میزان و نحوه اعمال فشار افزوده مکش و اگزوز در موتورهای مجهز به توربو و سوپر شارژ و مواردی مانند حداکثر دور موتور و سرعت مجاز خودرو را کنترل می کند.

این تنظیمات در حافظه داخلی ECU (ایپرام) ذخیره شده که اصلاحاً به آن دامپ ایسیو گفته می‌شود به صورت کدگذاری شده در آن گنجانده شده است و از این رو انجام تغییرات بر روی آن‌ها بسیار بسیار دشوار بوده و عملاً برای افراد معمولی غیرممکن خواهد بود.

چیپ تیونینگ خودرو به هیچ وجه تاثیر منفی روی خودرو نداشته و باعث آسیب رسیدن به آن نخواهد شد. در مواردی حتی با تنظیم دمای موتور و پارامترهای دیگر به افزایش عمر موتور نیز کمک خواهد نمود. در مواردی خاص نظیر رانندگی دراز مدت با دور موتورهای بالا (بیش از حد کات اف) ممکن است سبب بروز آسیب گردد که امری اجتناب ناپذیر است زیرا در این مواقع علاوه بر تیونینگ نرم افزاری نیاز به ارتقاء سخت افزاری خودرو نیز می‌باشد.

به طور کلی برای ریمپ ایسیو شما به یک پروگرمر تخصصی خودرو نیاز دارید که بتوانید دامپ آن را ابتدا بخوانید و سپس بعد از تغییرات روی ایسیو مجدد دانلود نمایید. در ایران پروگرمرهای خوبی نظیر TNM و 7PROG وجود دارند که تمام نیازهای یک تیونر را برآورده می نمایند و ما هم از همان‌ها استفاده می‌کنیم.

ما قبل از هر کاری ابتدا دامپ ایسیو شما را از روی آن خوانده و ذخیره می‌نماییم و هر زمان که شما بخواهید می‌توانیم دامپ فابریک را مجدداً بر روی ایسیو شما بارگذاریم کنیم.

این کار کاملاً با تضمین از جانب ما انجام خواهد شد.

شما می‌توانید برای سفارش چیپ تیونینگ یک خودرو و یا یک ایسیو خاص، از طریق فرم تماس با ما اقدام کنید و یا از طریق شماره تلفن 09120064360 با مسئول گروه جهت هماهنگی تماس حاصل نمایید.

بالا });